Alberta Chess Association
Welcome to the Alberta Chess Association!

The Alberta Chess Association is a non-profit organization dedicated to the promotion of chess in Alberta. We are affiliated with the Chess Federation of Canada, and provide support to players and organizers province wide.

We gratefully acknowledge the support we receive from the  Alberta Sport, Recreation Parks & Wildlife Foundation!









ACA Contact Info
Executive Director: Vladimir Pechenkin
Phone: 780-913-2775
email: albertachess@gmail.com
                                                              
ACA News

Apr. 14. Easter weekend
The 2014 Alberta Closed will take place at the Edmonton Chess Club next weekend. IMs Edward Porper and Richard Wang are clear favorites to win the title but any of the other four participants is capable of demonstrating a surprising performance. As usual, the Alberta Reserves will be held alongside the main event. This year the Alberta Women's Championship is scheduled at the same time and place so that both Alberta champions would be determined simultaneously.

Apr.7:
FM Vladimir Pechenkin has officially become the new Executive Director of the ACA.

Feb 22:
AB Youth Championship is now underway
79 players took part in the largest AB Youth Championship in recent memory.
The under 8 event was won by William Bradford from Edmonton ahead of: Khino Angelo Tolentino and Vishruth Sharma, both from Calgary.  The top girl was: Shanaya Pillai from Fort McMurray.  In the U-10 championship there was a three way tie-for first, but after the tie-break, Ian Zhao from Calgary won his third provincial championship ahead of Sean Mah from Edmonton and Quirck Migrino from Calgary.  The winners scored 4/5 each.  Carla Robitu from Edmonton was the best girl.  The Under 12 division was the largest and it had some really tough fights as usually this division had the longest games of the round.  Patrick Angelo Tolentino from Calgary won first with 4.5/5.  Second was contested in a tie-break which was won by: Kaixin Wang of Edmonton ahead of Jeff Wang from Calgary.  Sydney Mah from Edmonton was the top girl.  The Under 14 division also had three players tie for first with 4/5.  After the tie-break, Nicholas Lee from Edmonton won the title ahead of Johnny Burn from Fort McMurray (best ever result by a Fort McMurray competitor) and Prayus Shrestha from Edmonton.  Hope Gagne from Calgary won the top girl prize.  In the U-16 division, IM Richard Wang from Edmonton was the class of the field as he won it with a perfect 5/5.  Diwen Shi from Calgary finished second with 4/5 and Tamir Bulga from Calgary finished third with 3/5.  Aishwarya Gurumurthy from Fort McMurray was the top girl.  The under 18 section included 3 players.  Jafar Faraji from Lethbridge won first giving the city its best ever result.  Second was won by Boris Verkhoyanskiy ahead of William Wensley, both from Calgary.  A special thanks goes to Paul Gagne for running the event, as well as to: Angelo Tolentino, Ghirindar Koneru, Harris Wang and Jina Burn for assisting with the organizing.  Jina Burn must be commended on bringing in a fantastic group of 29 participants all the way from Fort McMurray to Calgary!
Here are the full final standings

Feb 15:
41 players took part in the 2014 Northern AB Open
IM Richard Wang and the surprising Kim Nguyen won the 2014 Northern AB Open.  Richard had a slightly better tie-break which was used to determine the AB Championship qualification spot.  Since Richard doesn't need it the spot will be available to the third highest among those who didn't qualify by winning a qualifying event.  Kim showed some enterprising play and on his way for the tie for third he defeated FMs Pechenkin and Haessel, drew IM Wang and beat NM Alex Yam.
Go to the tournament page to see the final standings

Feb 7
: Big upcoming tournaments
There are several large upcoming events on the ACA schedule.  On February 8-9, the Mount Royal University in Calgary hosts the Universities Battle of AB.  55 players already pre-registered for this event. 
The traditional Northern AB Open takes place in Edmonton on the Feb 15-16 weekend.  The winner of this event will receive a spot at the 2014 AB Championship.
The AB Youth tournament promises to be the largest in recent memory as 69 players have already pre-registered with two weeks to go.  The competition will take place on Feb 22-23 at the Delta Bow Valley hotel in Calgary.  Tournament details.

Jan 5:
NM Alex Yam is perfect at 2014 John Schleinich Memorial
28 players attended the first ACA tournament of 2014.  National Master Alex Yam was perfect in section A with a score of: 5/5! This was good enough to double the score of the second place finishers as NMs Gary Ng and Martin Robichaud finished with 2.5/5 each.  Section B saw a share of first between Calgary junior Diwen Shi and Edmonton junior David Miller with 4/5 each.  All other sections were dominated by Juniors.  Section C was won by: Tamir Bulga with: 4/5 ahead of Tristan Tran-Ly from Edmonton.  Section D was dominated by two Calgary juniors as Bryan Ma won first with 4.5/5 while Ian Zhao finished second with 3.5/5.  In section E the juniors took the lead as well, as new Calgary arrival: Vishwa Sharma won first with 4.5/6 ahead of: Raphael Libre who finished with 3.5/6. You can see the full standings of the event by going to the tournament page.

Dec 28
: IM Richard Wang is 16th in World Under 16 championship
Albertans, IM Richard Wang and Diwen  Shi in the World Youth Championship which just ended in Al-Ain, UAE.  IM Wang was ranked 21st at the start but managed to improve on it and finished 16th overall (tied for 10th-20th with 7.5/11). Diwen Shi was our province's second representative.  Diwen scored 6/11 and scored approximately according to his starting rank (76th overall).  The best performer of the Canadian delegation (numbering over 40 players) was the little Harmony Zhu who won gold with 9/11 in the Girls U/8 category.  Congratulations to all the participants.  Final results can be viewed at: http://chess-results.com/tnr119504.aspx?lan=1&art=25&fedb=CAN&wi=821   

Dec 23:
Record Breaking 221 Albertans take part in ACA Road Warrior events
Aaron Sequillion won the 2013 Road Warrior with a total of 38.5 points ($200 prize) ahead of Vlad Rekhson (38 points, $100 prize) and Richard Pua (33 points, $50 prize).  A new record 221 Albertans took part in the Road Warrior events, which are events that are open to everyone sponsored by the Alberta Chess Association.  Road Warrior points are obtained based on the distance travelled from the home town, plus one participation point.  An additional $150 prize will be drawn at the first Road Warrior event of 2014, the Schleinich Memorial.  A total of 37 players who travelled to at least two events outside of their region are eligible for this prize.  To see the final standings and the special prize eligible players visit the Road Warrior page.

Dec 23:
'Calgary Towers' win the WBX Team Tournament
Calgary based team, The Calgary Towers won the 2013 WBX Team Tournament with 10.5/15.  The team that consisted of NM Dan Kazmaier, NM Vlad Rekhson and Chenxi Wu used the early registration rule to their advantage as Chenxi Wu's initial rating of 1385 rose to 1720 by the time of the tournament, which allowed the team;s average to be way higher than the 2000 allowed.  The event was still close, as the suprise of the tournament, team: "The Fellowship of the King" (NM Rob Gardner, David Ludwig and Michael Ludwig) finished second with 9.5/15, despite being the lowest rated at the start.  Third place was shared by: 'Fischer Fear' (Kim Nguyen, Adam Harris, Pat Porter, Trevor Robertson) and Forever Young (FM Vladimir Pechenkin, Joseph Young, Nayef Daher) 8.5/15.  FM Pechenkin (Forever Young) and IM Wang (1010100101000110) were best on board 1 with 4/5 each.  NM Vlad Rekhson (Calgary Towers) was best on board 2 with 5/5 and Chenxi Wu (Calgary Towers), Michael Ludwig (The Fellowship of the King) and Nayef Daher (Forever Young) shared the best on board 3 prize with 3.5/5 each.  In the B section of the event a team that consisted of: Mark Nie,  Anthony-Dwight, Graham and Julian Lau, defeated a team that consisted of: Terry Seehagen, Bismarck Almanza and William Bradford by a score of: 5-4.  A special thanks goes to Terry Seehagen for doing a tremendous job organizing this tournament and making it an enjoyable experience for all the participants.  Visit the tournament page to see the full results: http://albertachess.org/2013WBX-Pre-Registered.html

Dec 1:
Old Scona Academic, IM Richard Wang, win the 2013 AB High School Championship
The 2013 AB High School Championship was won by International Master Richard Wang, who as expected was the class of the field.  Second place went to his teammate Sammy Wu, who outplayed another teammate, Divya Shah in a play-off for second place.  The best school was: Old Scona Academic from Edmonton who took first with: 16 points.  The winning team members were: IM Richard Wang, Sammy Wu, Divya Shah and Dennis Situ.  Second best school and the winner of the Calgary competition was Renert Academy who finished with 9.5 points.  The defending Calgary champions Bear Spaw finished third with 8.5 points.  Final standings can be seen at the tournament page.

Nov 25:
NM Gary Ng wins Southern AB Open and qualifies to 2014 AB Championship
National Master Gary Ng made a remarkable feat after a first round draw.  He won his remaining games and qualified to the 2014 AB Championship.  Second place went to FIDE Master Dale Haessel with 4/5.  Third was shared by Aaron Sequillion and Vlad Rekhson with 3.5/5.  The best under 2000 prizes was shared by Phil Holmstrom and and Tamir Bulga with 3/5 each.  Suresh Kadavil won the biggest upset prize after defeating Kim Nguyen (498 point upset).  A special thanks goes to Tony Ficzere who ran the event as Frank Kluytmans is currently recovering from an illness.  Final standings can be seen at the tournament page.

Nov 22:
Vote for Chess at Aviva Challenge
Please remember to vote for chess at the Aviva Community Challenge.  You can vote once per day per account at: http://www.avivacommunityfund.org/ideas/acf16842

Nov 9:
2013 AB Junior Championships are underway in Calgary.
The 2013 AB Junior Championship is underway in Calgary.  The standings after day 1 and pairings for the next round in each section for day 2 are now available at: http://albertachess.org/2013abjunior-pre-registered.html
Selection of Championship and Open section games are now available at a file by clicking here.

Nov 5
: FM Pechenkin, Zeggelaar and Kadavil win the Geoff Newton Memorial Sectional
Geoff Newton Memorial Sectional, commemorated the passing of our friend Geoff Newton in January of this year.   The Edmonton Fall Sectional last year was the last event in which Geoff took part in.  This year's tournament was held on Nov 1-3 at the Edmonton Chess Club.   Section A was won by: FM Vladimir Pechenkin with 4.5/5 ahead of Aaron Sequillion 3.5/5.  Section B was taken by the organizer Mike Zeggelaar who scored 4.5/5 ahead of Jason Winhon, George Bukowski and George Sponga 3/5 each.  Section C was won by Suresh Kadavil who scored 4/5 ahead of Kaixin Wang 3/5.  A special thanks goes to Mike Zeggelaar who ran the tournament and Terry Seehagen who assisted with the organization.  Full standings can be viewed at the tournament page.

Oct 28:
GM Eric Hansen reaches another milestone
Alberta's first Grandmaster defeated GM Sam Shankland (2605) at a Barcelona tournament.  This brings a new milestone for Eric, who beat a 2600+ opponent for the first time in his career.  It was clear that this would happen sooner rather than later, as Eric's own rating is quite close to that mark as well (2567) but this breaks new ground and judging from Eric's past career milestone, this one should open a floodgate of wins over 2600+ opposition.  The tournament website is available at: http://escacs.cat/competicio/ciutat-barcelona/jugadors

Oct 22:
P. Tolentino, Zeling Li, Michael Chen and Shekinah Munoz win Calgary Jr.
The Calgary Junior Championship took place at the Calgary Chess Club on the weekend of October 19-20.  The tournament had four sections: Open, Under 1300, Under 800 and Girls.  The winner of the Open section received a spot at the 2013 AB Junior Championship but prizes were available for players in all sections.  The Open section was a two way tie, between Patrick Angelo Tolentino and Tamir Bulga (4/5 each) however, Patrick earned the spot in the Championship due to his win against Tamir in the direct encounter between the two.  Third place was won by Chenxi Wu who edged Andre Angelo Tolentino in a play-off game.  Both of them scored 3.5/5.  The Under 1300 section also had a tie for first between Zeling Li and Nimai Koneru (5.5/7 each), but Zeling edged Nimai due to a win in the direct encounter between the two.  Third place went to Andrew Xu (4.5/7).  Best in the Under 800 section went to Michael Chen who finished with a perfect 5/5 (the only perfect score of the tournament).  Second place went to Jason Wang ahead of Arjay Abad (both scored 3/5).  The winner of the Girls competition was: Shekinah Munoz (5/6).  Second went to: Chantel Bustos (4/6) ahead of Shairah Munoz (3/6).   Special thanks goes to: Paul Gagne, Angelo Tolentino and Ghirindar Koneru, as well as several other volunteers who helped run the event! Full standings are available at:  http://www.albertachess.org/CALGjr2013-pre-registered.html

Oct 20
: IM Richard Wang/ NM Nicolas Haynes finish first at the AB Open
International Master Richard Wang and National Master Nicolas Haynes tied for first (5/6) at the annual Alberta Open which was held at the Edmonton Chess Club over the Thanksgiving Long Weekend. Since Richard defeated Nicolas in their head-to head encounter he earned the guaranteed spot at the 2014 AB Championship.  Third place was shared by: Calgary National Masters: Daniel Kazmaier and Vlad Rekhson as well as a visiting Women's International Master: Agnieszka Matras-Clement (4.5/6).  There was a 7 way tie for best under 2200 as: Aaron Sequillion, Ali Razzaq, Hafiz Karmali, Jim Daniluk and a BC player Louis Cheng scored 4/6 each.  David Miller and Diwen Shi had the same score and won the best junior prize.  The best under 1900 prize was shared by: Dante Briones, Arnold McKay and Arthur Milne with 3.5/6 each.  Best under 1600 first place was won by: Alexey Taranik from Red-Deer (3/6).  Second best were: Leah Hughey, Trevor Robertson, Dumo Denni-Fiberisima.  Best Jr. under 1500 award was shared by: Sean Kenneth Mah and Kaixin Wang.  All of those winners finished with 2.5/6.  A special thanks goes to Ali Razzaq for directing this compeition.  Full standings with prizes is available at: http://albertachess.org/Registered_players.php

Oct 20:
Aaron Sequillion wins the 19th Medicine Hat Open
The traditional Medicine Hat Open took place in Medicine-Hat on October 5-6.  Road Warrior Aaron Sequillion took clear first with a perfect score of 5/5!  Second place went to Adam Harris from Calgary who finished with 4/5. Third was shared by: Edmontonian John Quiring, a local player Andrew Wallbank and a visitor from the US: Dr. Mark Anderson.  Full standings are available at: http://tinyurl.com/ky298az
Oct 8:
Record breaking year for the ACA Road Warrior
In 2013 a total of 197 Albertans already took part in the annual Road Warrior competition, meaning that they played in Open to all ACA sponsored events.  With five more eligible events to go this is already the highest total since this competition was first introduced five years ago!

Oct 8
: Details on Geoff Newton Memorial and WBX Team Tournament are now available
The 2013 Geoff Newton Memorial (formerly Edmonton Fall Sectional) is less than a month away.  See event details and register for it.  Please note that you cannot register for this event on-site.
The 2013 WBX Team Tournament is going to be the last ACA sponsored event of the year.  As always it promises to be a fun tournament at the Edmonton Chess Club and it is your last opportunity to snug some Road Warrior Points.  Two teams have already registered to this event taking advantage of the rule which allows early registrants to guarantee participation event if their team average goes over 2000.  View tournament website for details.

Oct 8:
41 are pre-registered for the AB Open
A total of 41 players have already pre-registered for the AB Open.  Don't miss out on this great tournament.  The maximum capacity of the event will be 60 players so only 19 more spots are left.
View the event webpage for details.

Oct 8:
Calgary Junior and AB Junior Registration
The Calgary Junior is less than two weeks away, please register at the official website.  AB Junior Chess Championship is going to be a great event held in Calgary Delta Bow Valley.  You can now register for it as well by going to the tournament website.

Oct 7: Vote 4 Chess
There is a great opportunity to promote chess in Alberta's schools through the Aviva Insurance fund. We are in a competition for funding that would allow us to promote chess in Alberta's schools. You can find out more about the project at:
http://www.avivacommunityfund.org/ideas/acf16842
You can all help promote this idea and vote on this page. All you have to do is go through a simple registration process. You could then vote up to once per day for the next 15 days (until October 14th). Voting will help out a lot to promote it and receive some funding from Aviva Insurance.
Our idea is promoted by Armine Arzumanyan who is a broker with Aviva Insurance and she has some history of winning the grand prize in the past!
Please vote on it daily and ask you friends, and family to do so as well!!!

Sep 30:
Yao, Mah and Robitu win the Edmonton Jr. Regionals
David Yao won the 2013 Edmonton Junior regional and earned the right to play in a Round-Robin Alberta Junior Championship on November 9-10.  David finished ahead of the surprising Robert Gibson from Fort McMurray (4/5) and Kaixin Wang with Lenard Grossman who finished with 3/5 each.  The Under 1300 section was won by: Sean Mah who scored 6.5/7 ahead of  Dennis Robitu (5/7) and Andi Superceanu, Andrew Carlson, Prayus Shrestha (4.5/7 each).
A special thanks goes to Harris Wang for running the event and Stefan Grossmann for updating the pairing and standings.  Final standings are available at: http://tinyurl.com/kdohp6f

Sep 13: Many ACA events on the horizon
There will be a total of 6 ACA events (both Open and Jr. Only) in the next couple of months.  All but the Geoff Newton Memorial sectional have details available.  You can browse through them at the links on the left or by going to the tournaments page of this website.

Sep 13: IM Richard Wang at the Jr. World Championship/ GM Hansen in Spanish league
IM Richard Wang from Edmonton is the current Canadian Junior champion (20 and under) and he is currently representing our country at the World Jr. Championship in Turkey.  You can follow his progress and watch his games live at: http://wjcc2013.tsf.org.tr/
GM Eric Hansen from Calgary is currently making a tour of Europe.  His current event is the Spanish top league where he is playing on board 3.  Today Eric drew his game against the super GM Maxim Vachier La-grave (2733) the official website is: http://www.feda.org/web/

Sep 12:
FM Haessel/Bulga and Wilson win the Over/Under 1800
FM Dale Haessel was the winner of the 2013 Over under 1800 event which took place in Calgary during the Labour day weekend.  Dale took a first round bye and went on to defeat all of his four opponents.  Junior Diwen Shi was probably the major surprise of the tournament as he finished second with 4/5 including a win over NM Dan Kazmaier who finished third with 2.5/5.  The Under 1800 section saw a split of first between junior Tamir Bulga and Robert Wilson with 4/5 each.  Another junior, Nicholas Lee shared third with Joel Stainer (Dawson Creek, BC) at 3.5/5 each.  Over 1800 crosstable: http://tinyurl.com/muloekl Under 1800 crosstable: http://tinyurl.com/k73pwlc

Sep 8:
South wins the Battle of AB 13-11
After North's wins in the past two years, South prevailed in this year's competition despite being the underdogs by an average of 30 CFC points and 60 FIDE.  After the first round of play the 12 board match was tied by the score of 6-6.  In the second round, the South managed to score quick four wins on the bottom boards.  The South took a comfortable lead of 11-8, but the positions in most of the boards did not look too promising for them.  Rob "the Rocket Gardner" won his game against Georgi Kostadinov bringing the score closer, but Aaron Sequillion blundered a Bishop in time pressure to allow the South to guarantee at least a tie.  Still in order to win the trophy the South needed to score at least 12.5 because the regulations stated that in case of a draw the previous year's winners (north would keep it).  Team North captain Micah Hughey secured a victory with extra two pawns against Brad Booker, thus earning North's only 2-0 win.  Thus the contest was moved to the top two boards where IM Edward Porper had a better endgame vs. NM Alex Yam and NM Dan Kazmaier was involved in a very tactical encounter with IM Richard Wang.  Edward converted his advantage, but Dan was the hero of the South as he managed to defeat the mighty International Master and secure his team the victory!  The games are available on the ACA Games page.  Full results are available on the tournament page.  A special mention must go to the Battle newcomer-junior Diwen Shi and Erik Tam for winning their matches with a 2-0 score.  Also a special thanks goes to Alexey Taranik who not only directed the event but also took the time to quickly enter all of the tournament's games.

Aug 27
: August Alberta Chess Report
The August Alberta Chess Report is available in the "Alberta Chess Report tab."  For the first time, the electronic PDF version of the magazine is accompanied by a PGN file which contains all the games in this edition.  The magazine includes games annotated by: Nigel Short, Eric Hansen, Victor Mikhalevski, Robin Van Kampen, Eugene Perelshteyn and more... Printed copies are now available at the Calgary Chess Club and will soon be available in other Alberta communities.

Aug 15:
Upcoming ACA Events-Note some changes
The ACA tournament schedule will resume on August 31st with the Over/Under 1800 in Calgary and it won't stop there.  Please note the date changes of a few events, such as: the Medicine Hat Open which was moved to October 5-6.  ACA tournament schedule can be seen at the tournaments page, and upcoming events are on the left on this main page.

Aug 12:
GM Eric Hansen loses in the World Cup
GM Eric Hansen made his second appearance at the prestigious World Cup of Chess taking place these days in Tromso, Norway.  Unfortunately, Eric was knocked out of the competition by Vladimir Malakhov (2707, Russia) ranked 38 in the world.  In the first game of the match Eric lost with the black pieces after he went for a position where he had a Bishop against 3 pawns.  The problem was that all the pawns were connected and seemed virtually unstoppable.  In the second match Eric tried to push against the Spanish Opening where he played d3 to prevent the Berlin defense.  He seemed to obtain some advantage but the experienced Malakhov diffused the pressure which ended the game in a draw.  Still, Eric's loss by a score of 1.5-0.5 is an improvement over his performance two years ago when he lost to Super GM Gashimov by a score of 2-0.  Another Canadian representative-Bator Sambuev managed a huge game 1 upset as he defeated Alexander Morozevich (2739, Russia) ranked 19 in the world.  Unfortunately, Bator wasn't able to repeat his success with the black pieces as Morozevich tied the match.  The tie-break will be played tomorrow.  www.chessworldcup2013.com 

Aug 6:
Bradley J. Willis is fourth at Canadian Seniors Championship
Mr. Bradley J. Willis from Edmonton finished the national competition with 4.5/7 to tie for 4th-5th.  He showed a very solid result as he won two games, drew five and didn't lose any games.
Full standings are at: www.chessfest.ca/standings.html



Archived News:  Pg. 1      Pg. 2
































Upcoming events



Calgary Schools Championship
April 12, Calgary
Organizer: Paul Gagne

Alberta Closed Championship
April 18-20, Edmonton Organizer: Vladimir Pechenkin

Alberta Championship Reserves
April 19-20, Edmonton Organizer: Vladimir Pechenkin

Alberta Women's Championship
April 19-20, Edmonton Organizer: Vladimir Pechenkin


Alberta Seniors Championship
April 26-27, Calgary
Organizer: Frank Kluytmans

Alberta Active Championship
May 4, Red Deer
Organizer: Alexey Taranik